Dárkový poukaz

prospěšnosti masáže pro tělo i psychiku

Orange Spa, recepce zdravotní masáž -Terapeutické masáž , masáže praha 4

Výhody masáže pro tělo i mysl

Masáž odstraňuje únavu a svalové napětí, zmírňuje bolesti kloubů a hlavy , uvolňuje psychickou zátěž, zlepšuje duševní zdraví a celkové omlazení organismu. masáže praha 2  Výhody masáže pro tělo i mysl

Obecně lze masáž definovat jako mechanické působení na povrch těla, při kterém dochází k pozitivním změnám v těle masírovaného. To, čeho chceme masáží dosáhnout, závisí především na hmatových vjemech, které terapeut používá. Každý z nich je přesně zacílen a dohromady tvoří
kompletní a laskavou masáž.

Účinek masáže na pokožku

Kůže je prvním orgánem ovlivněným masáží. Účinky na pokožku jsou mnohostranné. Při masáži se především prohřívá pokožka a prokrvuje. To vede ke zlepšení výkonnosti organismu. Je známo, že chlad negativně ovlivňuje výkon a podporuje zranění. Navíc při masáži dochází k odlupování odumřelých kožních buněk z povrchu kůže a uvolňování sekretu potu a mazových žláz.

To zlepšuje dýchání pokožky a termoregulaci. Zlepšení výživy pokožky díky prokrvení zlepšuje stav pokožky a její fyziologické funkce při pravidelné masáži. Přirozeně, že působením cév a nervů v kůži dochází současně k ovlivnění celého cévního a nervového systému. Důležité je jak reflexní rozšíření cév, tak působení histaminů a mechanické působení . Stimulací nervových zakončení v kůži vznikají impulsy různé intenzity, které pak působí na centrální nervový systém a tím i na celý organismus.

Účinek masáže na svaly

Je známo, že při masáži ve svalech se rozšiřují a otevírají kapiláry, které se v klidu prakticky uzavírají. K této expanzi dochází v důsledku mechanického působení a látek podobných histaminu na kůži. Otevřením kapilár se zlepší přísun živin a kyslíku. To vede ke zlepšení svalové aktivity a odstranění svalové únavy.

Vliv masáže na krevní a lymfatický oběh

Všechny změny, ke kterým v těle při masáži dochází , probíhají právě prostřednictvím krve a mízy. Účinky masáže na krevní oběh a lymfatický oběh se projevují především ve vztahu k celkovému působení na lidský organismus. Ze samotného krevního oběhu je postižena především jeho periferní část, ale také část centrální, tedy srdce. V cévní oblasti zaznamenáváme změny především na kapilárách, které se při masáži otevírají a rozšiřují. To vede k přímému pozitivnímu ovlivnění výživy buněk a tkání. Důležitý je také mechanický pohyb krve a mízy. Povzbuzením průtoku krve z končetin se snižuje odpor proti průtoku krve, a tím méně zatěžuje srdce. Reflexně se zlepšuje přebytek krve z vnitřní oblasti těla. To má za následek příznivější distribuci krve v těle. Srdce je postiženo reflexně . Masáží lze ovlivnit i systolický tlak a srdeční frekvenci v závislosti na typu a charakteru masáže (stimulující/uklidňující). Uvedené změny se však nemusí projevit znatelně v důsledku řady vnitřních i vnějších faktorů, které na organismus působí . Změny krevního tlaku nejsou příliš velké. Další změnou, kterou lze zaznamenat, je přechodné zvýšení počtu červených krvinek.

Účinek masáže na nervový systém

Velmi důležitý je vliv na nervový systém. Přijímá a zpracovává informace z vnitřního i vnějšího prostředí. Při masáži dochází k podráždění receptorů a odtud se impulsy šíří gravitačními drahami do mozku. Tam vyvolávají reakce, které se projevují změnami v centrálním nervovém systému (CNS) i v činnosti dalších orgánů v těle. Správné střídání stimulace a deprese v centrální nervové soustavě je základní podmínkou správného fungování organismu. Masáž větších kožních partií a silnějších svalových skupin může  ovlivnit i funkci mozkové kůry. Pozitivně ovlivní i psychiku člověka. Únava vyplývající z intenzivní svalové činnosti se zvláštním způsobem projevuje na centrálním nervovém systému. To se projevuje slabostí mozkové kůry a sníženou výkonností. Úlohou deprese je chránit mozkové buňky před poškozením. Prohloubením deprese masáží urychlíme proces obnovy nervových buněk. Kromě reflexního účinku masáže na nervový systém dochází také k přímému působení na periferní nervy a dochází k ovlivnění vegetativního nervového systému. Jemná masáž snižuje vedení nervů, zatímco dráždivá masáž vedení zvyšuje. Velmi silná masáž má anestetický účinek.

Obecně lze říci, že působení na nervovou soustavu představuje obecnější změny než změny lokální. Výsledné změny závisí především na kvalitě a intenzitě masáže a také na kondici maséra. Pokud jde o podněty, je třeba si uvědomit, že jednotlivé masážní hmaty mají svá specifika, která se odlišně projevuje na receptorech a centrálním nervovém systému.

Vliv masáže na metabolismus a vylučování

Vzhledem k tomu , že masáž zlepšuje krevní oběh, zvyšuje se také počet metabolických procesů. Výzkumy prokázaly, že při masáži se zvyšuje metabolismus dusíkatých látek, zlepšuje se celkové vstřebávání a spotřeba kyslíku se zvyšuje asi o 10-20%. Vypuzování a vylučování odpadů úzce souvisí se zvýšeným metabolismem. Jde především o vylučování moči. Množství vyloučené moči se po masáži zvyšuje až o 60 %. Důvodem je hustší hromadění vody z tkání a svalů pod kůží a zvýšený průtok krve ledvinami.

 

 

Zpět na přehled článků
Translate »